четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 106
home Храна и пијалаци

УРДА: Супер храна за здравје и убавина

УРДА: Супер храна за здравје и убавина

Урдата е млечен производ кој е богат со многу хранливи материи, квалитетни протеини и многу калциум.

Но пред се треба да сте сигурни дека консумирате свежа и направена во хигиенски услови. Освен како храна, урдата се користи и во козметичките процедури. Како дел од маските за лице помага за избелување и омекнување на кожата.

Урдата е исто така одлично средство за разубавување на косата и против изгореници од сонце.

Освен тоа урдата го подобрува варењето на храната,

Помага за зајакнување на имуниот систем, го зголемува капацитетот на апсорбција на хранливите материи и минерали во цревата.

Помага за здрави коски и заби, поради големата концентрација на калциум. Ако имате висок холестерол, тогаш урдата може да ви помогне.

Коронавирус