петок, 5. март 2021. Вести денес: 110
home Храна и пијалаци

Убива 50 болести: Додадете го овој зачин во чајот и ќе го добиете најсилниот лек

Убива 50 болести: Додадете го овој зачин во чајот и ќе го добиете најсилниот лек

Се препорачува, во чаевите да додавате куркума. Овој зачин е главен за сите во Индија и се користи како древен лек веќе стотина години наназад. Овој чај помага при превенцијата на рак и деменција…

Куркумата ги чисти токсините од организмот, помага ако повраќате, ако имате мачнина и многу други болести.

Се тврди дека овој зачин лекува повеќе од педесет болести.

Исто така тој е еден од водечките чистачи на црниот дроб и жолчката.

Рецепт за чај:

– 1/6 лажица куркума

– половина лажица ѓумбир

– половина лажица цимет

– прстофат кардамон

– 500 мл вода

– половина шолја млеко и малку мед по желба.

Подготовка:

Помешајте ги сите наведени состојки и прелијте ги со 500 мл зовриена жешка вода. Добро промешајте и додадете го топлото млеко, тоа не е задолжително. Чајот можете да го пиете во неограничени количини.

Коронавирус