среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 148
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Храна и пијалаци

СУПЕРЗДРАВ доручек подготвен за само 5 минути: Рецепт за кајгана со лук и праз која секое утро ќе ја ставате на трпеза

СУПЕРЗДРАВ доручек подготвен за само 5 минути: Рецепт за кајгана со лук и праз која секое утро ќе ја ставате на трпеза

Состојки:

4 јајца
половина главица кромид
половина праз
100 гр свежи печурки
сол
бибер
3 лажици маслиново масло

Подготовка:

Прво исечкајте ги кромидот и празот, а потоа загрејте ја тавата. Потоа додадете го маслото и време е да се пржат кромидот и празот. Потоа додадете половина чаша вода за да се промешат состојките.

Време е да додадете ситно сечкани шампињони. Потребни се неколку минути да се динстаат за да се ослободи водата.

После тоа, скршете ги јајцата и треба постојано да мешате за убаво да се испржат јајцата.

Конечно, време е да ги послужите јајцата со интегрален леб.

Пријатно!

Коронавирус