петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 21
home Храна и пијалаци

Ставете коцка мраз на плескавицата- нема да поверувате што ќе се случи

Ставете коцка мраз на плескавицата- нема да поверувате што ќе се случи

Сочните хамбургери се омилена храна на многумина.

Но, не секој знае како да подготви вкусен бургер чија најважна состојка е добра плескавица што е правилно термички обработена.

За тоа ќе ви послужи коцка мраз која ќе ја додадете во средината на месото, а исто така е добро да ставите малку путер на скарата додека месото се пржи, бидејќи тоа придонесува за сочноста.

Кога печете плескавица, користете само половина од скарата. Ставете јаглен само на едната страна од скарата и загрејте го месото од таа страна, а другата оставете ја ладна за да го тргнете месото.