четврток, 29. јули 2021. Вести денес: 65
Во живо

Прес-конференција на Христијан Мицкоски

home Храна и пијалаци

Стар рецепт без капка масло за младенци кои постат : Колачиња за долг, среќен и сладок брак

Стар рецепт без капка масло за младенци кои постат : Колачиња за долг, среќен и сладок брак

Празникот на пролетта- 22 март, младите брачни парови го празнуваат како свој ден, како ден на младоста, љубовта и убавината. Истиот ден, Светата православна црква го празнува споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за христовата вера.

Според традицијата, сите парови кои се венчале во изминатата година денес ги слават Младенците, а домаќинката треба да направи колачи прелиени со мед, кои симболизираат долг, среќен и хармоничен брак.

Ви го претставуваме старомодниот рецепт за младенци, без капка масло.

Состојки:

600 гр брашно
300 мл млака вода
пакет свеж квасец
2 лажици шеќер
1 лажица сол
мед за премачкување

Подготовка:
Ставете шеќер во млака вода, изронете го квасецот и оставете го квасецот да нарасне.

Истурете го брашното во соодветен сад, додадете го нараснатиот квасец и сол и измесете мазно тесто. Покријте го садот со крпа и оставете го на топло место 30 минути за да нарасне тестото.

Раширете го тестото на набрашнета работна површина, а потоа превртете го со тркалачки игла до дебелина од 1 см. Потоа извадете ги круговите со чаша или кружен калап.

Важно е да не оставите тесто, туку да ја користите целата подготвена количина за 40 колачиња. Ако ви останува вишок тесто, ставете го во последното, 40-то колаче.

Наредете ги младенчињата на плех обложен со хартија за печење, а потоа покријте ги повторно со крпа и оставете ги да стојат уште половина час.

Печете ги во загреана рерна на 200 степени околу 20 до 25 минути, додека не поруменат.

Премачкајте ги топлите колачиња со мед.

Пријатно!

Коронавирус