понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 64
home Храна и пијалаци

Совети со кои лененото семе ќе ви помогне за да изгубите тежина

Совети со кои лененото семе ќе ви помогне за да изгубите тежина

Најкорисна супер храна! Лененото семе е евтин и многу корисен производ кој не е тешко да се купи во кој било супермаркет.

Придобивките од лененото семе

Семките од лен се сметаат за супер храна. Тоа значи дека се заситени со оптимална количина на витамини и минерали неопходни за правилно функционирање на нашето тело. Покрај своите корисни својства, лененото семе помага во чистење на цревата, отстранување на токсините, а омега-3 во составот, исто така го забрзува метаболизмот и позитивно делува врз кожата и косата. Патем, ако сте вегетаријанец и не јадете риба, омега-3 во доволни количини може да се земе од лененото семе.

Како да изгубите тежина со ленено семе?

Поради забрзување на метаболизмот, корисните растителни масти во составот и способноста за чистење, лененото семе се смета за диетален производ, чија употреба помага во губење на килограми. Се разбира, само тоа не е доволно.

За да ослабете, мора да јадете ленено семе:

на празен стомак

во количина од 1-2 лажици

да пиете кефир или топла вода

Ако не ве интересира радикален ефект, но сакате да користите ленено семе за општо добро, можете да ги додадете во каша или салати.

Најдобро е да јадете ленено семе наутро.

Коронавирус