четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 37
home Храна и пијалаци

Сос кој одлично оди со пржена риба или тиквички

Сос кој одлично оди со пржена риба или тиквички

Потребно е:
8 чешниња лук
250 гр лебни трошки
120 мл маслиново масло
70 мл вински оцет
1 лажиче сол
ореви, по желба

Подготовка:
– Истолчете го лукот и измешајте го со лебните трошки и солта.

– Постепено, со постојано мешање додадете ги оцетот и маслото.

– По желба на почетокот може да додадете и ситно сецкани или мелени ореви.

Коронавирус