четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 183
home Храна и пијалаци

Солени стапчиња со сусам

Солени стапчиња со сусам

Направете вкусни солени стапчиња за појадок или мезе.

Состојки:

3 маргарини

1 кисела павлака

1 шолја млеко

пола квасец

3 јајца

1 лажица сол

1 кг. брашно

сусам

Подготовка:

Се мати маргаринот со павлака и млеко, јајца и сол, па се додава постепено брашно.

Се става квасец и се мати да се добие тесто.

Се развлекува и се става сусам.

Се сечат стапчиња, се редат на плех и се печат на 200 степени 30 минути.

Добар апетит!

Коронавирус