петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 160
home Храна и пијалаци

Сочни, меки и вкусни: Црно – бели мафини

Сочни, меки и вкусни: Црно – бели мафини

Се подготвуваат брзо од состојки кои веќе ги имате во кујна. Од оваа смеса се добиваат околу 20 мафини.

СОСТОЈКИ:

3 јајца

150-200 гр шеќер

150 гр маргарин

300 гр брашно

30 гр какао

1 прашок за печиво

200 мл млеко

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Растопете маргарин и оставете да се излади. Брашното и прашокот за печиво измешајте ги. Разматете пенасто белки со шеќер, додајте и жолчки па кратко матете. Потоа измешајте маргарин и млеко, на крај брашно.

Смесата поделете ја на два дела. Во еден ставете какао.

Калапите полнете ги со двете смеси, внимавајќи да не се измешаат. Печете на 200 степени околу 25-30 минути.

Уживајте!

Коронавирус