петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 4
home Храна и пијалаци

Со вкус на пармезан: Најлесен рецепт за крцкав печен компир

Со вкус на пармезан: Најлесен рецепт за крцкав печен компир

Компирот е извор на гастрономска инспирација и може да се подготви на илјада и еден начин. Дали некогаш сте се обиделе да го испечете во мешавина од путер, пармезан и лук во прав? Тоа е фантастична комбинација која го подобрува вкусот, но и текстурата на компирот.

Потребни состојки:

4 помали компири
6 лажици путер
3 лажици рендан пармезан
лук во прав по вкус и желба
сол и бибер по вкус и желба

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови.

Се топи путерот и се става во правоаголен огноотпорен сад и се шири рамномерно на дното. Путерот зачинете го со пармезан и лук во прав.

Добро измијте ги компирите. Исушете ги и пресечете го на половина. Ставете ги компирите во рерната на стопен путер со кората свртена нагоре. Ставете сол и бибер по вкус и желба.

Ставете го печениот компир во рерна околу 40 до 45 минути, или додека не е готов. Оставете ги компирот да се излади најмалку пет минути пред да го извадите од огноотпорниот сад.

Ако се обидете да ги извадите топол од садот, крцкавата кора ќе се распадне и ќе остане на дното на садот. Послужете со кисела павлака и свежи билки. Добар апетит!

Коронавирус