четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 42
Во живо

Изјава на Христијан Мицкоски по посетата на семејство погодено од несреќата во Тетово

home Храна и пијалаци

Со сигурност не сте пробале повкусни: Бадем БОМБИЦИ готови за десет минути (РЕЦЕПТ)

Со сигурност не сте пробале повкусни: Бадем БОМБИЦИ готови за десет минути (РЕЦЕПТ)

Овој вкус ќе ве освои уште на првиот залак.

Состојки:

100 гр бадеми

250 гр варено кондензирано млеко

30 гр грчки јогурт

100 гр путер

350 гр бисквити

Подготовка:

Измешајте го вареното кондензирано млеко со грчкиот јогурт и путер и изматете со миксер. Смелете ги бадемите и бисквитите и додадете ги во претходната смеса. Се убаво измешајте. Направете бомбици и секоја извалкајте ја во мелени бадеми и оставете ги во фрижидер 2 часа.

Пријатно јадење!

Коронавирус