четврток, 30. март 2023. Вести денес: 136
home Храна и пијалаци

Со овие намирници од салатите правите масни калориски бомби

Со овие намирници од салатите правите масни калориски бомби

Здравите оброци се претвораат во масни калориски бомби.

За време на диета, салатите се храна која најмногу се користи. Тие се подготвуваат едноставно, не им треба сериозна термичка обработка, а и лесни се за варење. Покрај тоа, се сметаат за диетални, што ги прави добар избор за многу луѓе кои сакаат да живеат здраво или да ослабат.

Треба да се има на ум дека не секоја салата е диетална. Ако ставите во чинија домати, рукола, ајсберг и друг зеленчук сигурно салатата ќе ви биде нискокалорична и корисна. Но, ако додадете некоја друга состојка, ризикувате да го претворите вашиот специјалитет во калорична бомба.

Овие состојки никогаш не треба да ги додавате во салати, но ни во други јадења ако сакате тенка линија.

1. Пченка

Еден од најлесните начини да го намалите внесот на калории и јаглени хидрати е да престанете да додавате пченка насекаде.

2. Павлака

Павлаката е исто така многу калорична. Бидете сигурни дека ако ја додаде во салата таа веќе нема да биде диетална и лесна, а јадењето ќе биде многу мрсно.

3. Кротони

Ако се обидувате да го намалите внесот на тестенини, никогаш немојте да јадете оброк со кротони. Тоа е како да јадете 1-2 парчиња леб.

4. Солени јаткасти плодови

Сирови ореви и семиња се здрав додаток, но печени јаткасти плодови во кои има сол се нешто друго. Тие ниту се корисни, ниту диетални.

5. Сланина

Дали мислите дека вашиот оброк ќе биде диетален кога во него ќе додадете масна свинска сланина?

6. Сос од мајонез

Сосот од мајонез е тежок и многу калоричен. Со неговите калории може да ги надмине сите здрави состојки во оброкот.