четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 115
home Храна и пијалаци

Со ова овошје за еден месец ќе добиете тело на манекенка

Со ова овошје за еден месец ќе добиете тело на манекенка

Лабораториските истражувања покажуваат дека со редовно консумирање на боровинките може значително да се намали салото во централниот дел од телото. Ова сало всушност, се смета за најопасниот непријател на човековото здравје.

Темата на една од последните студии спроведени на Универзитетот во Мичиген била поврзаноста помеѓу намалените масни наслаги на стомакот и зголемениот внес на боровинки во исхраната.

Експертите од Истражувачкиот центар за кардиоваскуларни болести при тој универзитет тврдат дека боровинките се одличен сојузник во борбата против салото, но и дека можат да бидат многу корисни во превенција на метаболички синдром, заболување на срцето и крвните садови.

После 90 дена “диета” со боровинки, научниците констатирале дека масните наслаги во абдоминалниот дел се намалени, а исто така се намалило и нивото на триглицериди, а се подобрила реакцијата на инсулин.

Со само три седмици секојдневен внес на сок од ова овошје се доволни да се контролира глукозата и инсулинот во организмот да се поправи, тврдат американските експерти.

Боровинките во 100 г имаат 57 калории и 87% вода, што ги прави идеален сојузник на витката линија. Докажано се намалува стресот и напнатоста, а тој е директно поврзан со слабеењето.

Познато е дела лицата кои се под стрес имаат неправилна работа на хормоните со што се блокира процесот на слабеењето.

Содржат влакна кои поттикнуваат дигестија, ја менуваат цревната флора и го забрзуваат метаболизмот.

ЕУРО 2020

Македонија