понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 22
home Храна и пијалаци

Скарата ја премачкуваат со компир – Причината ќе ве натера и вие да го правите истото

Скарата ја премачкуваат со компир – Причината ќе ве натера и вие да го правите истото

Сигурно ќе се сложите дека храната има многу поубав вкус доколку е подготвена на скара, а летното време е како создадено за опуштање во дворот.

Единствен недостаток при подготвувањето храна директно на решетка е тоа што некои намирници се лепат за решетката, што нималку не е згодна околност.

За среќа, постои идеално решение за овој проблем. Сѐ што треба да направите е да земете едн жив компир и со него да ја премачкате врелата површина на скарата, при што ќе дојде до испуштање на скроб од компирот, кој е заслужен за создавање нелеплив слој врз решетките од скарата.

Пробајте и уверете се сами.

Коронавирус