петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 188
home Храна и пијалаци

Сите сакаме лубеници, но тешко е да изберете – еве како да купите слатка и сочна

Сите сакаме лубеници, но тешко е да изберете – еве како да купите слатка и сочна

Лубеницата има малку калории, освежува и го хидрира телото, а се смета и за афродизијак.

Понекогаш е тешко да избереме сочна лубеница, но овие неколку работи ќе ви помогнат при изборот:

Чукнете

Ако лубеницата „ѕвони“ и имате чувство како да одекнува – тогаш е слатка и зрела

Изглед

Зрелите лубеници доле имаат жолта боја. Ако е бела боја – не е зрела.

Здрава е

Лубеницата се состои од речис 90% вода, што ја прави идеална за хидрирање на организмот без вишок калории. Не само што содржи многу малку калории, туку е одличен избор и за диета и чистење на токсините од телото.

Локални избори 2021