четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 108
home Храна и пијалаци

Сиромашни со калории, богати со витамини: Зошто е важно да јадете капини?

Сиромашни со калории, богати со витамини: Зошто е важно да јадете капини?

Капините со право се наоѓаат на листата на најзрдави намирници. Тие содржат огромно количество на антикосиданси, многу поголема количина од што имаат доматите, брокулата, па затоа и се сметаат за моќни сојузници во борба против ракот.

Овие ситни темни плодови содржат голема количина на полифеноли, па затоа моќно се справуваат со слободните радикали и го чуваат здравјето на срцето и крвните садови.

Капините се богати со растителни влакна, а тоа ги прави одлични за забрзување на метаболизмот и за диетите. Даваат долготрајно чувство на ситост и се одлични за губење на телесната тежина.

Семчињата на капината содржат високо ниво на елегична киселина, таа пак е одлична за лечење на хронично болните.

Капините се сиромашни со калории, но затоа пак богати со витамин Ц, Е, фолна киселина, калиум, магнезиум, манган.

Една рака капини на ден може значително да го намали нивото на холестерол во крвта.

Коронавирус