петок, 30. септември 2022. Вести денес: 34
home Храна и пијалаци

Што се случува во телото ако не јадете месо еден месец: Нутриционист открива сѐ, а една работа е најважна!

Што се случува во телото ако не јадете месо еден месец: Нутриционист открива сѐ, а една работа е најважна!

Ако сте љубопитни и ве интересира што би се случило ако не јадете месо некое време или размислите да се испробате и видете како ќе се однесува вашето тело ако ја отстраните оваа храна од вашата исхрана, да речеме, еден месец, еве што може да очекува.

Ако одлучите да престанете да јадете месо еден месец, веројатно ќе забележите позитивни промени во варењето на храната и дека имате повеќе енергија или можеби сте повеќе уморни од вообичаеното. Диететичарот и нутриционист Ерика Ингрејем вели дека секој различно реагира на храната, а клучен е начинот на кој ја воведувате оваа промена.

– На пример, ако сте некој што јаде месо секој ден, важно е да размислите со што ќе го заменувате месото во вашите оброци, вели Ингри, додавајќи дека ако не ја замените оваа храна со правилното хранливи материи, веројатно ќе се чувствувате уморни.

Таа советува да се јаде многу храна богата со протеини, како грав, ореви, соја, јајца и цели зрна, за да имате доволно енергија.

– Протеините се важни за мускулите, функционирањето на имунитетот, како и транспортот на молекулите низ телото. Ако не добиете доволно аминокиселини преку храната, нема да можете да функционирате добро, вели таа.

Но, промената во внесот на протеини не е единствената причина зошто може да се чувствувате уморни.

– Месото е нашиот примарен извор на хем железо, еден вид железо што го одржува нивото на овој минерал во нашите тела, вели диетичарката и нутриционистка Емили Тилс.

– Ако сте јаделе многу месо, а сега воопшто не го јадете, ризикувате недостаток на железо во организмот, предупредува таа, додавајќи дека ова може да се реши со зголемување на внесувањето храна богата со железо – спанаќ, црно чоколадо, леќа.

Нутриционистот Ренди Ајванс вели дека ако престанете да конзумирате месо, може да забележите дека знаците на воспаление во телото се намалуваат, особено ако претходно сте јаделе многу преработени производи од суво месо кои содржат и многу вештачки адитиви. Без нив во телото, варењето ќе се подобри и генерално ќе се чувствувате подобро.

Но, ако од која било причина одлучите да не јадете месо некое време, Ајванс вели дека најважно е да јадете што повеќе целосна храна, а не да се потпирате на некоја преработена храна како замена за месото.

Коронавирус