вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 140
home Храна и пијалаци

Што се случува со вашето тело кога ќе внесете премногу витамин Ц?

Што се случува со вашето тело кога ќе внесете премногу витамин Ц?

Витаминот Ц е многу важен. Покрај зајакнување на имунолошкиот систем и помагање во одбрана од сезонски настинки и грип, тој може да го намали ризикот од хронични и срцеви заболувања, висок крвен притисок, напади на гихт и поволно влијае на меморијата.

„Повисоките нивоа на витамин Ц во крвта се важни за целокупното здравје“, изјави д-р Марк Мојад за WebMD.

Со оглед на сите горенаведени придобивки, не е изненадувачки што луѓето посегнуваат по витамин Ц. Но, секогаш треба да обрнете внимание на количината затоа што исто така можете да предозирате со витамин Ц, што предизвикува одредени несакани ефекти.

Стандардната препорачана доза на додаток во исхраната на витамин Ц за возрасно лице е 65-90 милиграми на ден, со горната граница од околу 2.000 милиграми на ден.

И додека земањето повеќе од тоа веројатно нема да биде штетно за вас, земањето многу поголеми дози на додатокот може да предизвика некои непријатни несакани ефекти, особено за дигестивниот тракт, вклучувајќи дијареја, гадење, повраќање, металоиди и грчеви во стомакот, тврди Клиниката Мајо. Исто така, може да предизвика главоболки или проблеми со спиењето.

Комплетна и урамнотежена исхрана обезбедува доволно витамин Ц, но секој што не обрнува внимание на тоа како јаде, дефинитивно треба да прибегне кон додатоци во исхраната, ако вашиот лекар смета дека треба.

Коронавирус