петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 62
home Храна и пијалаци

Што се случува со кожата кога исклучувате рафиниран шеќер од вашата исхрана: Ефектите подобри од најскапите креми

Што се случува со кожата кога исклучувате рафиниран шеќер од вашата исхрана: Ефектите подобри од најскапите креми

Внесувањето на рафиниран шеќер преку исхраната доведува до разни проблеми и може да започне воспалителни процеси во организмот.

Дури и лекарите кои работеле во зоната на црвената козида предупредувале дека имаат искуство дека воспалителните процеси, кои можат да бидат фатални, се развиваат побрзо кај луѓето кои користеле поголеми количини на индустриски, рафиниран бел шеќер во исхраната.

Нутриционистите редовно забележуваат дека елиминирањето на оваа храна од исхраната би донесело бројни придобивки на организмот – од чистење на кожата до намалување на ризикот од кардиоваскуларни и автоимуни хронични болести.

Светските научници, вклучително и дерматолозите и биохемичарите, утврдија како отстранувањето на рафинираниот бел шеќер може да влијае на здравјето, но и на убавината.

– Многу шеќер може да предизвика скок на инсулин, што предизвикува воспаление на целото тело и може да предизвика, меѓу другото, и пукање на кожата – вели биохемичарката Рејчел Атард.

Таа наведува дека ограничувањето на внесувањето на шеќер ќе ги намали воспалителните процеси во организмот, но и на кожата.

Намалувањето на потрошувачката на шеќер може да ги зајакне еластинот и колагенот, што може да помогне во намалување на брчките и затегнување на опуштената кожа.

Чистењето на телото од шеќер се одвива во фази и варира од личност до личност.

По една недела …
Иако ви се чини дека ова е краток период за да забележите какви било промени во убавината на кожата, експертите велат дека не сте во право. По само една недела отстранување на рафинираниот шеќер од исхраната, кожата ќе биде полесна и воспалителните процеси на неа ќе се намалат.

После еден месец …
Ако продолжите со диета без рафиниран шеќер, по еден месец промените ќе бидат уште повидливи. Покрај фактот дека ќе ја изгубите желбата за слатки, сигурно е дека ќе изгубите тежина, дека лузните на кожата ќе станат помалку видливи, а дамките ќе почнат да бледнеат сè додека конечно не исчезнат целосно. Луѓето кои страдаат од розацеа ќе забележат дека црвенилото станува полесно.

По шест месеци …
Ако издржите да не земате зрно рафиниран шеќер половина година, ќе се чувствувате како сосема друга личност. Покрај намалувањето на ризикот од добивање дијабетес тип 2 и кардиоваскуларни заболувања, брчките на лицето значително ќе се олеснат, а доколку имате розацеа, таа скоро целосно ќе исчезне. Дополнителна придобивка од воздржувањето од шеќер е повеќе воздушест тен.

После една година …
За една година од животот без додавање на рафиниран шеќер во вашата храна, ќе можете да се пофалите со чиста, сјајна кожа без акни и мозолчиња. Исто така, ќе изгледате помладо, посветло и посвежо. Ако претходно сте имале проблеми со островите, тие ќе се повлечат. Избегнувајќи внес на шеќер, ќе направите голема работа и за вашите коски – тие ќе ја задржат густината и ќе бидат силни. Предизвикот е голем, но од резултатите вреди да се откажеме.