вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 144
home Храна и пијалаци

Што готвите денес? АРОМАТИЧНО ПИЛЕШКО со топла ЗИМСКА САЛАТА! (РЕЦЕПТ)

Што готвите денес? АРОМАТИЧНО ПИЛЕШКО со топла ЗИМСКА САЛАТА! (РЕЦЕПТ)

Предлог за ручек! Разновидно, избалансирано, шарено… Ароматично пилешко со топла зимска салата која се подготвува за само половина час. Уживајте!

Состојки:

две третини чаша брокула

две третини чаша карфиол

20 мл вода

15 мл сок од лимон

лук во прав

оригано

прстофат шеќер

морска сол

15 гр маслинки без семки

2 сушени домати

250 гр пилешко месо со кожа по избор

За маринадата:

лажица маслиново масло

лажичка сенф

лажичка мед

морска сол

половина лажичка кари

сок од една четвртина лимон

плус чили пиперчиња

Подготовка:

Брокулата и карфиолот кратко сварете ги додека не омекнат и исцедете. Во голем сад измешајте ги сокот од лимон, маслото, лукот во прав, ориганото, шеќерот и солта. Додадете го зеленчукот во садот и измешајте се заедно. Оставете ги вкусовите да се измешаат 20 минути (покриени на собна температура) со повремено мешање. Непосредно пред јадењето, додадете ги доматите и маслинките. Пржете го месото што претходно било оставено во маринадата во тава за скара или тефлон. Посипете со чили пиперки по вкус и сервирајте со топлата салата.

Локални избори 2021