вторник, 30. ноември 2021. Вести денес: 21
home Храна и пијалаци

Што да јадете навечер: 5 предлози кои ќе ве заситат, а нема да ве здебелат

Што да јадете навечер: 5 предлози кои ќе ве заситат, а нема да ве здебелат

Една од поголемите дилеми на луѓето кои се трудат да се хранат здраво и да внимаваат на својата линија е што да јадат за вечера, а да не се дебелеат.

Овие јадења се хранливи, не дебелеат и им годат на цревата пред да заспиете.

1. Тврдо сирење

Една порција комплетно ќе ве засити, а има само 80 калории.

2. Житарки

Чинија пченкарни житарки има околу 200 калории, лесно се варат и се добри за стомакот доколку имате болки.

3. Шолја јогурт

Јогуртот е богат со протеини кои ни се навистина потребни, има пробиотски својства и ги смирува цревата и грлото.

4. Бело месо

Тоа се смета за идеална вечера затоа што содржи високо квалитетни протеини со ниско ниво на масти.

5. Банани

Богати со скроб, а една ви е сосема доволна ако не сакате да се здебелите.

Коронавирус