четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 104
home Храна и пијалаци

ШАРЕНИ ПАЛАЧИНКИ: Тенки и меки, повкусни од било кога!

ШАРЕНИ ПАЛАЧИНКИ: Тенки и меки, повкусни од било кога!

Состојки:

3 јајца
50 мл масло
прстофат сол
400 мл млеко
200 гр брашно
2-3 лажици какао во прав (за кафените спирали)

Подготовка:

Изматете ги состојките, потоа раздвојте две кутлачи и одделно измешајте со какаото. Загрејте ја тавата за да направите спирала од кафеава смеса, оставете на неколку секунди и потоа прелијте ја со белата смеса. Печете од двете страни. Се мачка по желба. Пријатно!

Локални избори 2021