вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Шарена летна пита со шунка, тиквици и сирење

Шарена летна пита со шунка, тиквици и сирење

СОСТОЈКИ:

250 гр шунка

4 јајца

1 кора за пита

200 гр тиквици

100 гр тврдо сирење

сол

бибер

оригано

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Разматете јајца и додајте шунка, исечкана на коцки или ленти.

Потоа додајте изрендано сирење и исечкани тиквици. Сè зачинете со малку сол, бибер и оригано.

Целата смеса заедно излејте ја на готовата кора и печете во загреана рерна околу 40 минути.

Добар апетит!

Коронавирус