петок, 5. август 2022. Вести денес: 158
home Храна и пијалаци

СЕНДВИЧ СО ПРШУТА И СМОКВИ! Вкусна закуска на која никој не може да и одолее

СЕНДВИЧ СО ПРШУТА И СМОКВИ! Вкусна закуска на која никој не може да и одолее

Направете сендвич со пршута и смокви кој може да биде одличен оброк доколку не сте многу гладни

Состојки:

четири кришки леб

100 гр пршута

три поголеми смокви

100 гр козјо сирење

лажица и пол павлака

грст ореви

Подготовка:

Изгмечете го козјото сирење со вилушка, додадете павлака и сè убаво измешајте. Со добиената смеса премачкајте ги парчињата леб.

Одозгора распоредете ја тенко исечената пршута и исечканите смокви, посипете со крупно исечканите ореви и послужете.

Коронавирус