петок, 30. октомври 2020. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Секојдневно ја купуваме, а опасна е по здравјето: Не ја јадете оваа риба

Секојдневно ја купуваме, а опасна е по здравјето: Не ја јадете оваа риба

Постои вид на риба која често ја јадеме, евтина е и достапна по маркетите, а „dietmindspirit.org“ апелира да се внимава бидејќи не е здрава.

Се работи за пангата која има потекло од Виетнам, а според сајтот, оваа риба има лош квалитет и доаѓа од нехигиенски услови.

Се лови од една од најзагадените реки, а не постои ништо природно во неа.

За употребата на оваа риба изби скандал пред две години во две членки на ЕУ, Италија и Франција.

Таму медиумите оваа риба ја нарекоа риба-измама.

Коронавирус