петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 157
home Храна и пијалаци

Секој го прави на свој начин, но оваа е најдобрата: Направете празнична пченица која ќе ги воодушеви сите гости

Секој го прави на свој начин, но оваа е најдобрата: Направете празнична пченица која ќе ги воодушеви сите гости

Состојки за празничното жито:

500 грама побела пченица
400 грама шеќер
400 грама мелени ореви
2 кесички ванилин шеќер
1/2 овошје од морско оревче
Доколку не ви се допаѓа аромата на морското оревче, можете слободно да го изоставите од рецептот, иако е многу малку додаден. Важно е да користите бела пченица и да имате најдобар можен орев, добро исчистен и без лушпи.

Подготовка:
Земете половина килограм бела пченица и исчистете ја од камчиња и плевел, истурете ја во тенџере и прелијте ја со вода, па оставете ја да преноќи. Следниот ден, потопеното зрно измијте го во малку вода за да ја извади нечистотијата и потоа сварете го во тенџере. Кога ќе се свари пченицата, оставете ја да се излади и додека е млака, процедете ја, но не плакнете ја. Тоа е една од тајните, пченичниот скроб треба да остане со зрното.

Кога ќе го процедите зрното, додека е уште топло, измелете го во блендер. Не треба да се меле многу ситно, подобро е житото да биде крупно за да се почувствува исполнетоста на вкусот. Ова е втората тајна на најдобриот рецепт за празничната пченица.

Измешајте повеќе млака и мелена пченица со шеќер и ореви, додадете кесички ванилин шеќер и по желба половина од ситно меленото морско оревче. Мешањето на пченица, ореви и шеќер се прави рачно. Домаќинката ја меша и ја цеди смесата со рацете и прстите.

Ова е третата тајна зошто ова е најдобриот рецепт за празничната пченица. На крајот славното жито одозгора се посипува со ореви. Може да се украси така што од цели ореви се прави релјеф во облик на крст.

Коронавирус