недела, 24. септември 2023. Вести денес: 8
home Храна и пијалаци

Само измешајте ги состојките и испечете, рецепт за посен колач со мак

Само измешајте ги состојките и испечете, рецепт за посен колач со мак

Само измешајте ги состојките и испечете – толку брзо!

Состојки:

3 чаши брашно

2 чаши шеќер

2 чаши вода

1 чаша масло

200 гр мак

1 прашок за печиво

малку џем или шеќер во прав

масло

Начин на подготовка:

Сите состојки се мешаат, се ставаат во намастен плех и колачот се пече.

Готовиот колач по желба премачкајте го со џем или посипете го со шеќер во прав. Исечете на коцки и послужете.

Уживајте!