понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 14
home Храна и пијалаци

Ручек за вистински гурмани: Свински шницли со моцарела

Ручек за вистински гурмани: Свински шницли со моцарела

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

800 г свински шницли

1 лажица оригано

400 г тиквички

600 г домати

750 г моцарела

1 лажица свинска маст

Бибер

2 лажици рендан пармезан

Начин на подготовка:

Тенко исечените шницли посолете ги и додајте оригано. Излупете ги тиквичките и доматите, па исечете ги на кругови. Исечкајте ја и моцарелата на парчиња. Во сад за печење додајте маст, па редете ред шницли, ред зеленчук, ред моцарела. Зачинете со оригано и бибер и наредете за да добиете најмалку 3 реда. Завршете со моцарела.

Покријте го тавчето со алуминиумска фолија и ставете го да се пече во рерна на 200 степени. Печете околу 30 минути.

Коронавирус