петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 4
home Храна и пијалаци

Рендани тиквици со сирење од рерна

Рендани тиквици со сирење од рерна

Вкусно јадење, готово за миг!

СОСТОЈКИ:

1 кг тиквици

200 гр сирење

2 лажици презла

2 лажици маслиново масло

лук

сол

сув зачин

1 јајце

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Исчистете ги тиквиците и крупно изрендајте ги. Посолете ги и оставете ги да се исцедат. Скршете едно јајце, додајте презла и зачин. Додајте сирење, изрендано или издробено. Измешајте.

Ставете маслиново масло во плех. Ставете ја масата. Повторно посипете со маслиново масло. Печете во загреана рерна до 200 степени, додека не добие убава боја.

Посипете со свеж лук и послужете.

Коронавирус