понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 73
home Храна и пијалаци

Рецепти: Како да направите совршена запршка?

Рецепти: Како да направите совршена запршка?

Секоја домаќинка прави запршка, но ова е тајната која треба да ја знаете за да направите совршена.

Во чорба од зеленчук или месо се става 40 гр. масло и 40 гр. брашно.

Во чорба од риба се става 30 гр. масло и 30 гр. брашно.

Во обичен сос се става 30 грама масло со 30 грама брашно.

Во светол сос на 5 литри течност се става 40 грама масло со 40 брашно.

Интересен податок е дека запршката треба да се готви 20 минути.

Коронавирус