вторник, 4. октомври 2022. Вести денес: 89
home Храна и пијалаци

Рецепт за совршено студено кафе: Ќе ви стане омилено по првата голтка

Рецепт за совршено студено кафе: Ќе ви стане омилено по првата голтка

Многу љубители на кафе во текот на летниот период, поради високите температури, бараат студена верзија на овој напиток.

Постојат многу рецепти, но важно е да се направи добра основа и потоа да се додаде нешто по ваш вкус.

Што ви е потребно за совршено студено кафе?

-Чаша полна со коцки мраз

-1 чаша сварено кафе, оладено на собна температура

-2 лажици млеко или слатка павлака (по избор)

Подготовка:

Истурете ладено кафе во чаша мраз. Додадете млеко или слатка павлака и нежно промешајте.

Ако сакате, ставете си некој од овие додатоци:

Сладолед

Цимет

Парчиња чоколадо или стопено чоколадо

Свежи листови од нане

Парчиња бисквити

Шлаг

Екстракт од ванила или бадем

Коронавирус