вторник, 28. септември 2021. Вести денес: 47
home Храна и пијалаци

Рецепт за совршен печен компир со сирење кој е тешко да се заборави

Рецепт за совршен печен компир со сирење кој е тешко да се заборави

Ако сакате идеално печени компири од рерна со сирење и крем, исечете ги во многу тенки парчиња и печете ги подолго отколку што мислите дека треба …

Овој рецепт за печен компир бара подолг термички третман, но гарантира совршено вкусни резултати.

Состојки:

1 кг компири со висок процент на скроб
400 мл крем за готвење
400 гр топено сирење по желба
200 мл пилешки булјон
5 дебели парчиња сланина
2-3 чешниња лук
3 лажици путер
3 лажици брашно
сол и бибер по желба
свежи пиперчиња по желба

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови.
Исецкајте ја сланината на мали парчиња и пржете ги во тава на умерена температура.
Извадете ја сланината од тавата, додадете путер и пропржете го исечканиот лук на добиената маст околу една минута.
Додадете брашно, измешајте сè добро и варете уште една минута.
Постепено мешајте ги пилешкиот булјон и кремот и варете ги сите заедно уште пет минути, или додека сосот не се згусне. Додадете сол и бибер по желба.
Излупете го компирот и исечете го на тенки парчиња. Ако имате мандолина за сечење зеленчук, користете ја.
Ставете тенок слој сос во огноотпорен сад, на него наредете компири, рендано сирење и пржена сланина. Повторете го процесот додека не ги потрошите сите состојки.
Ставете го во загреана рерна и печете 75 минути, додека компирот не стане многу мек.
Послужете со сецкан власец и сезонска салата по желба. Добар апетит!

Коронавирус