вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 8
home Храна и пијалаци

Рецепт за совршен крцкав компир кој ги воодушеви домаќинките

Рецепт за совршен крцкав компир кој ги воодушеви домаќинките

Британец со страст за добра храна споделил рецепт за крцкави печени компири и воодушеви многумина.

Џастин Тејлор, 40-годишен американски готвач од Кен, на Фејсбук споделил рецепт за печен компир кој привлекол многу внимание. Според неговиот рецепт, потребни ви се само неколку состојки. Покрај бибер и сол неговите тајни состојки се сенф и мед.

Состојки:

– 2 лажици сенф
– 4 лажици мед
– сол и бибер

Подготовка:

Измешајте го биберот со сенфот во сад. Додадете го медот и сè заедно измешајте. Загрејте го садот за печење со масло и две лажички путер и сол. Потоа додадете ги компирите и остатокот од смесата. 20 минути пред да бидат готови повторно полијте ги со смесата. Продолжете да додавате од неа на секои пет минути.

Коронавирус