четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 41
Во живо

„Св. Климент Охридски, стожерот на македонската грамотност“

home Храна и пијалаци

Рецепт за сочна пица кој би го налутил секој вистински Италијанец

Рецепт за сочна пица кој би го налутил секој вистински Италијанец

Обожувате италијанска кујна? Тогаш пица со киви е нешто што мора да го пробате!

Постојат илјадници видови пици и секој од нив е исклучително јадење кое сите сакаат да го пробаат.

Сепак, доколку ви здодеат најпопуларните вкусови – капричиоза, наполитана или вегетаријанска, можеби е вистинско време да пробате нешто ново. Предлог на една данска пицерија е пица со киви.

Таа се подготвува на вообичаен начин – тесто со прелив од кечап или доматен сос, кашкавал и месо по избор, со тоа што наместо феферони на површината се ставаат киви исечени на кругови.

И додека некои се посомневале во вкусот на оваа пица, пред сè станува збор за слатко-солена комбинација, некои се воодушевени од идејата и со задоволство би го пробале овој рецепт.

„Ако јадам пица во комбинација со ананас, зошто не би пробал со киви?“, напишал еден корисник на Редит.

Инаку, ова не е единствен рецепт за овошна пица. Веќе со години наназад во светот е многу популарна хавајската пица. Пицата со ананас веројатно не е за секого, но љубителите на таа обична комбинација тврдат дека станува збор за многу освежително јадење, кое посебно се препорачува во летните месеци.

Qatar 2022