четврток, 15. април 2021. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Рецепт за посна домашна паштета: Намаз што ќе ве воодушеви, ќе го правите секој ден

Рецепт за посна домашна паштета: Намаз што ќе ве воодушеви, ќе го правите секој ден

Паштетата е во повеќето случаи изборот кога станува збор за брз оброк. Многумина се одлучуваат за индустриски варијанти на овој намаз што е погодно за појадок, ужина или вечера.

Сепак, за време на велигденскиот пост, тешко е да се најде вкусна и полна паштета без капка масло или туна. Вредните домаќинки кои пробале зеленчук и паштета од кикирики, што лесно се мачка на леб, иако не содржи капка масло, доаѓаат на помош.

Рецептот за овој намаз може да биде ваш избор во деновите на постот, но исто така и ако се придржувате до веганската исхрана, бидејќи не содржи месо или риба.

Состојки:
450 гр компири
200 гр моркови
1 главица кромид
3 чешлиња лук
200 гр кикирики
1 лажица сенф
1/2 лажичка сол
1/2 лажичка бибер
зачин по вкус

Подготовка:
Сварете ги компирите и морковите, а потоа одвојте ја водата во која се готви зеленчукот. Со вилушка или миксер направете пире од варен зеленчук, а потоа додадете ситно исечен кромид и лук и зачини.

Исецкајте ги кикириките во блендер, а потоа додадете го во пирето и измешајте сè добро. Густината на овој намаз ја регулирате со додавање вода во која се готвеа компири и моркови, па ако сакате малку поретка паштета, додадете малку течност од зеленчук.

Со свежа салата и тост леб, оваа паштета ќе биде целосен оброк.

Коронавирус