петок, 30. септември 2022. Вести денес: 102
home Храна и пијалаци

Рецепт за палачинки со тиквички, сирење и сланина

Рецепт за палачинки со тиквички, сирење и сланина

Тиквичките дозволуваат игри без граници во кујната, а можете да ги испробате во комбинација со сирење и павлака. Одлични се и ладни, а доколку сакате да ја забрзате подготовката, заменете ги палачинките со тортиљи кои претходно сте ги загреале во тава без масло.

Состојки за палачинки со тиквички:

 • Смеса за осум палачинки
 • 250 гр тиквички
 • 2 павлака
 • 250 гр урда
 • 150 гр сланина
 • сол, бибер
 • кромид
 • пармезан

Подготовка:

 • Излупете ги тиквичките, изрендајте, додадете малку сол и исцедете ги добро по 10 минути.
 • Во меѓувреме, испечете палачинки.
 • Испржете го сецканиот кромид и ситно сецканата сланина на малку масло, а потоа додадете тиквички и пропржете кратко.
 • Измешајте сирење и павлака, зачинете по вкус и премачкајте ги палачинките, додадете полнење од тиквички и завиткајте ги.
 • Премачкајте ги со остатокот од сирењето и кремот, посипете ги со пармезан и печете кратко во рерна да се стопи сирењето.

Коронавирус