петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Рецепт за најздравиот леб на светот

Рецепт за најздравиот леб на светот

Ако сакате да се ослободите од салото од стомакот или ако сакате само да се храните малку поздраво, одлична вест е дека постои совршен избор за тоа.

Овој необичен леб го доби името според големиот библиски пророк Езекиел. Приказната вели дека Библијата споменува леб направен од разни житни култури, на посебен начин, а денес оживеа во одличен рецепт, кој многумина го сакаат. Она што го прави посебен е тоа што е хранлив, благодарение на никнуваните житарки, кои ја забрзуваат апсорпцијата на хранливите материи. Покрај тоа, овој леб има помалку јаглехидрати, и е одличен за оние кои држат диета.

Состојки:

750 гр житарки (пченица, овес, јачмен, ‘рж)

доволно вода за да ги натопите зрната во неа

1 чаша мед

половина чаша маслиново масло

2 лажички сол

2 пакетчиња квасец

Подготовка:

Оставете ги житарките во вода 24 часа, но водата треба да се менува на секои два до три часа.

Потоа процедете и покријте ги со влажна крпа. Штом се појават микроби, т.е. ситни бели точки, одделете 10 проценти од страната, а останатите 90 проценти мелете ги во блендер. Смесата ќе изгледа како пудинг. Ставете го квасецот да нарасне со малку топла вода, сол и шеќер.

Измешајте малку топла вода, мед, масло и сол, измешајте го подготвеното брашно и измешајте со преостанатиот квасец и остатокот од житарките. Добро промешајте и ставете во сад до две третини од висината. Оставете да отстои, а потоа печете околу 50 минути на 180 степени. На крај, завиткајте во крпа и исечете само откако ќе се олади.

Коронавирус