сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Рецепт за најслаткиот печен компир со сирење и сланина

Рецепт за најслаткиот печен компир со сирење и сланина

Доколку сакате да ги изненадите семејството и пријателите со вкусно јадење, понудете им двaпати печен сладок компир полнет со сланина, сирење и билки.

Готвачот Џон на својот канал на Јутјуб откри рецепт за двојно печен сладок компир полнет со вкусен фил кој ја неутрализира сласта и обезбедува големо гастрономско задоволство.

Готвачот посочува дека е важно да се набават компири со приближно иста дебелина за да се загреат рамномерно.

Состојки:

4 слатки компири
225 грама сланина
70 грама млад кромид
50 грама црвен пипер (чили или слатка, по избор)
100 грама рендано сирење чедар
2 лажици павлака
2 лажички свежо исцеден сок од лимон
сол и бибер по желба
малку маслиново масло

Подготовка:

Измијте го слаткиот компир со кора, исушете го и прободете го со нож. Потоа намастете ги сите компири со малку маслиново масло.

Ставете го компирот во загреана рерна на 200 степени Целзиусови околу 35 минути, или додека не омекне.

Во меѓувреме, направете го филот. Испржете ги парчињата сланина во тава. Кога сланината ќе стане крцкава, додадете сецкан млад кромид и пиперки во добиената стопена маст.

Издинстајте го младиот лук и пиперките околу една минута. Потоа исклучете го огнот на шпоретот и оставете ги состојките да крчкаат и да се изладат.

Извадете ги компирите од рерна, внимателно исечете ги на половина и користете лажица за да одвоите поголем дел од печениот компир од кожата.

Направете пире од печен компир, павлака, рендано сирење, свежо исцеден сок од лимон и сол и бибер.

Во добиеното пире додадете ги пржените парчиња сланина и со оваа смеса наполнете ги половините од печениот сладок компир. Ставете уште малку рендано сирење врз смесата.

Ставете го компирот во рерна на 200 степени Целзиусови уште 20 до 25 минути. Послужете со салата по желба. Добар апетит!

Погледнете како готвачот Џон го подготвува овој компир на неговиот канал на YouTube.

Qatar 2022