вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Рецепт за најдобриот турски колач со слатко-киселкаст вкус

Рецепт за најдобриот турски колач со слатко-киселкаст вкус

Направете вкусен турски колач со кора од лимон. Киселкаст и сладок вкус истовремено.

СОСТОЈКИ:

3 јајца

1 шолја масло

1 шолја кисело млеко

1 шолја млеко

малку сол

1 ½ шолји шеќер

3 шолји брашно

1 кесе ванила

1 кесе прашок за пециво

1 кора од лимон

ПОДГОТОВКА:

Се матат јајцата со мискер и се става малку сол, па по пет минути матење се додава шеќер и се мати уште 5 минути.

Се додава потоа и масло со кисело млеко и млеко.

Се мешаат ванилата и прашок за пециво, се додава брашно и се ставаат во смесата.

Се меша и се ренда кора од лимон.

Се става во плех за куглоф и се пече на загреана рерна на 180 степени.

Првите 20 минути никако не ја отварајте рерната.