петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 155
Во живо

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Лозово

home Храна и пијалаци

Рецепт за домашно топло чоколадо кое ќе го обожавате

Рецепт за домашно топло чоколадо кое ќе го обожавате

Топлото чоколадо е дефинитивно единствениот пијалок кој не постои личност а да не го обожава. Тој е омилен пијалок на сите генерации , а посебно на најмладите. Топлото чоколадо е најсовршено во есенските денови но и на зимските температури. Ја намалува кашлицата и ги смирува дигестивните проблеми.

Ќе ви претставиме одличен рецепт за превкусно домашно топло чоколадо.

-150 грама чоколадо со 60% какао

– 200 милилитри полномасно млеко

– 200 милилитри слатка павлака

– 1 лажичка кафен шеќер

– Прстофат сол

– Прстофат цимет

Начин на подготовка:

Исечкајте ја чоколадата на ситни парчиња. Млекото и павлаката измешајте ги во тенџере, па ставете ги да се варат на тивок оган. Штом смесата почне да врие, додајте ги парчињата чоколадо и мешајте додека не добиете густа кремаста смеса. Убаво мешајте ја смесата за да нема топчиња.

На крај додајте прстофат сол за поинтензивен вкус на чоколадата и малку цимет.

Вистина.мк

Коронавирус