среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Рецепт за англиски колач: Меки коцки од чоколадо со шлаг

Рецепт за англиски колач: Меки коцки од чоколадо со шлаг

Класичен десерт без конкуренција.

Потребни состојки:

2 јајца
10 лажици шеќер
7 лажици брашно
4 лажици гриз
1 прашок за печиво
10 лажици млеко
7 лажици масло
2 лажици какао
половина литар ладно млеко
џем од кајсии
200 грама шлаг

Начин на подготовка:

Изматете ги сите состојки, прво јајцата и шеќерот, а потоа постепено додавајте масло и мешајте. Додајте ги какаото, брашното во кое претходно ќе го измешате прашокот за печиво, гризот и на крајот млекото. Печете на температура од 200 Целзиусови степени.

Изладете го испечениот колач и прелијте го со половина литар ладно млеко, па премачкајте го со џем од кајсии. Изладете го колачот и премачкајте го со шлаг.

Коронавирус