четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 65
home Храна и пијалаци

Рецепт со кафе: Леден десерт за секој дел од денот

Рецепт со кафе: Леден десерт за секој дел од денот

Ако барате брз и вкусен леден десерт, има многу десерти кои можат да се направат со малку состојки. Таков е и овој леден рецепт со кафе!

Најдобриот дел од овој рецепт е што е многу лесен за подготовка, а потребни ви се само 10 минути. Погледнете го рецептот во продолжение.

Потребни состојки:

250 милилитри топло кафе (инстант или еспресо)

40 милилитри топло чоколадо

Шлаг

Прелив од чоколадо

Сладолед

Начин на подготовка:

Во една чаша или сад измешајте ги топлото кафе и топлото чоколадо. Во друга чаша ставете сладолед колку што сакате, а потоа истурете ја топлата мешавина од кафе и чоколадо.
Украсете со шлаг и прелив од чоколадо.