понеделник, 6. јули 2020. Вести денес: 31
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Храна и пијалаци

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Топло и вкусно – одлична идеја за предјадење или оброк комбиниран со салата.

Состојки:

500 гр компири

4 парчиња млад кромид

100 гр кашкавал

1 јајце

Презла

2 лажици брашно

Сол и бибер

Масло

Начин на подготовка:

Сварете ги компирите во посолена вода, и исечкајте го младиот кромид. Направете пире откако ќе се изладат компирите. Додајте рендан кашкавал, млад кромид, јајце, брашно, сол и бибер.

Од добиената смесата, со навлажнети раце формирајте крокети, ставете ги во презла и оставете ги да отстојат во фрижидер најмалку половина час. Пржете ги на масло од сите страни за да добијат златеста боја.

Парламентарни избори 2020