понеделник, 23. мај 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Ако уште не сте смислиле што вкусно ќе зготвите денес, ви предлагаме да направите сочно пилешко со мед, лимета и сос од соја.

Потребни состојки:

– 8 парчиња пилешко (копан, надкопан)

– 8 чешниња лук

– 1 лажичка чили

– сок од една лимета

– сол, бибер

За прелив:

– 3 лажички мед

– 1 лажичка сенф

– 1/2 лажичка соја сос

– кора од една лимета

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте го пилешкото со истолчениот лук, чили зачинот, сокот од лимета, сол и црн бибер.

Намачкајте ја тавата во која ќе печете со растително масло, а потоа наредете го пилешкото и ставете го во рерна претходно загреана на 200 до 220°C.

Потоа направете го преливот. Измешајте мед, сенф, соја сос и додадете ја изренданата кора од лимета.

Извадете го пилешкото и премачкајте го со оваа смеса. Вратете го во рерна, а потоа по 15 минути свртете го пилешкото и премачкајте го повторно.

Кога пилешкото месо е готово, извадете го од рерна и префрлете го на чинија. Како гарнир може да послужите рижото.

На здравје!

Коронавирус