понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 75
home Храна и пијалаци

Рецепт на денот: Новогодишна елка со Нутела (ВИДЕО)

Рецепт на денот: Новогодишна елка со Нутела (ВИДЕО)

Печењето на совршени празнични печива знае да биде предизвик и авантура, посебно ако го имате вистинскиот рецепт.

Замислете си го мирисот кој ќе се прошири низ дома и аромата која ќе ги привлече сите, од најмлади до најстари, околу кујната.

Оваа новогодишна елка со Нутела е токму таква – вксуна, мека, топла и слатка.

Потребни состојки:
450g брашно
70g шеќер
2 лажички сув квасец
Малку сол
30g стопен путер
180ml стоплено млеко
2 жолчки од јајца (белките сочувајте ги за премачкување)
1 шолја Нутела
Подготовка:
Измешајте го квасецот во ¼ шолја топла вода и оставете да отстои 10 минути.

Во друг сад измешајте го брашното со солта и шеќерот. Додадете го квасецот и мешајте 5-7 минути додека не добиете убаво тесто.

Покријте со пластична фолија и оставете да нарасне на топло место околу 1 час.

Откако ќе го подготвите тестото, постапката за правење новогодишна Нутела елка, погледнете ја во видеото:

Коронавирус