петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Рецепт кој мора да го пробате: Солени палачинки со тиквички

Рецепт кој мора да го пробате: Солени палачинки со тиквички

Многу вкусни и неодоливи …

Потребно е:
1 поголема тиквичка (околу 270 гр)
1 чешне лук
2 јајца
малку магдонос
1 лажиче прашок за пециво
100 гр брашно
100 мл млеко
50 гр гриз
малку мелен сув зачин
сол, бибер

Подготовка:
– Излупете ги тиквичките и изрендајте ги на крупно ренде.

– Ситно исецкајте ги лукот и магдоносот и додадете ги во тиквичките. Додадете ги сите останати состојки и убаво измешајте. Зачинете по вкус.

– Во поголема тава на рингла загрејте малку масло. Со голема лажица вадете од смесата од тиквички и ставајте во тавата. Малку притиснете со лачицата да ги обликувате палачинките.

– Пржете ги од двете страни додека да добијат убава златно-кафена боја.

Коронавирус