четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 151
home Храна и пијалаци

„Прсти да излижеш“: Рецепт за највкусните крофни кои сте ги пробале

„Прсти да излижеш“: Рецепт за највкусните крофни кои сте ги пробале

Наједноставниот рецепт за крофни, со сигурност ќе бидат превкусни.

Состојки:

Половина килограм брашно

250 мл млеко

Кесичка сув квасец

Лажица шеќер

1 јајце

Малку сол

Масло

Шеќер во прав

Начин на подготовка:

Во сад сипете брашно, квасец, шеќер и сол и измешајте. Потоа додајте јајце, млеко (загрејте го да не биде ладно) и додајте го во брашното додека да добиете соединето тесто.

Покријте го тестото со крпа и оставете го да нарасне околу 1 час. Потоа, ставете го брашното на работна површина и развлечете го да биде со големина како еден прст.

Со чаша направете кругови во тестото, покријте ги со крпа и оставете ги да нараснат околу 15 минути. Потоа, свртете ги на другата страна и оставете ги уште 10-15 минути.

Во тава загрејте поголема количина масло. Пржете ги додека да добијат златеста боја. Откако малку ќе се изладат, наросете ги со шеќер во прав и уживајте.

Коронавирус