сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 36
home Храна и пијалаци

ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ! Брускети со пршута и крем сирење

ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ! Брускети со пршута и крем сирење

Ако не сте многу гладни, тогаш брускетите се идеално решение

Состојки:

багет

две чешниња лук

100 гр крем сирење

150 гр пршута

свеж рузмарин

маслиново масло

Подготовка:

Исечете го багетот на кришки. Истријте го секое парче леб со лук, а потоа кратко потпечете.

Премачкајте ги парчињата со крем сирење и наредете ја пршутата исечкана на листови.

Попрскајте со маслиново масло и украсете со гранчиња рузмарин, а потоа сервирајте.

 

Коронавирус