сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 55
home Храна и пијалаци

Протеински палачинки од тиква се она што сакаме да го јадеме во текот на целата есен

Протеински палачинки од тиква се она што сакаме да го јадеме во текот на целата есен

Со првиот пад на лисјата и промената на боите, време е целосно да се префрлиме на есенското расположение, без разлика дали станува збор за слоевита облека или храна.

Кога зборуваме за храна, есента значи само едно – сезона на тиква што буквално можеме да ја направиме за појадок, ручек и вечера. Една чаша тиква содржи 250% од дневниот внес на витамин А, витамин Ц и е одличен помошник во одржувањето на имунитетот. Иако вашата прва мисла е веројатно супа од тиква или пире, денес ви донесовме малку поинаков рецепт за да можете да ја вклучите вашата омилена храна во појадокот. Палачинки од тиква, да, звучи совршено, а исто таков е и вкусот. Покрај тоа што се богати со растителни влакна, калциум и железо, тие се богати и со протеини, па затоа се идеален оброк за почеток на денот.

Состојки:

½ чаши бадемово млеко
¼ чаши брашно од цело зрно
¼ чаши бадемово брашно
¼ чаши пире од тиква
1 лажичка конопно семе
¼ лажички зачини од пита од тиква
¼ лажички прашок за пециво
Малку сол
Малку шеќер или стевија (особено ако користите незасладено бадемово млеко)

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во мешалка и мешајте додека не се разработи целосно. Загрејте тава на средна топлина и попрскајте ја со спреј за печење. Земете повеќе смеса за да ги направите палачинките подебели и печете додека не поруменат од двете страни. Сосови по вкус.

Коронавирус