петок, 29. јули 2022. Вести денес: 81
home Храна и пијалаци

Пробајте нешто поинакво: Домашно слатко од диња на кое никој нема да му одолее

Пробајте нешто поинакво: Домашно слатко од диња на кое никој нема да му одолее

Кога зборуваме за плодовите на природата, дињите заедно со лубениците се главниот симбол на летото.

Многумина уживаат во нејзината нежна арома, сочност и сладок вкус, што едноставно ве кани да земете уште едно парче.

Ви претставуваме уште еден начин како да го искористите овој подарок од природата.

– диња, 1 кг
– шеќер, 1,2 кг
– лимон, 1 парче
– ванилин шеќер, 1 кесичка
– варова вода, доколку е потребно

Подготовка:

За да успее слаткото, треба да изберете диња која не е презрела. Излупете ја и исечете на ситни парчиња. После тоа, оставете ги парчињата да отстојат во варната вода.

По некое време, измијте го овошјето во неколку води. Истурете вода во поголемо тенџере, исцедете го лимонот и вклучете го да се загрее. Ставете ги парчињата диња во водата кога ќе зоврие.

Оставете да зоврие 5 минути, а потоа извадете ги дињите, исцедете ги и ставете ги во друго тенџере, прелијте со вода, додадете една рака шеќер и ванилин шеќер. Кога водата ќе зоврие, тргнете го тенџерето од шпоретот и оставете го преку ноќ.

Исцедете ја следниот ден, а потоа сварете килограм шеќер со две чаши вода и исцеден лимон. Додадете диња во неа и варете, како и секое друго слатко.

Коронавирус